Täiuslikus maailmas võiksid sa valida kõige kaunima radiaatori ning paigutada selle oma kodus ükskõik kuhu. Paraku on aga radiaatorid väga erinevad ning iga radiaator ei pruugi sobida just sinu koju. Kindlasti ei soovi sa ju maksta kallimat hinda liiga võimsa radiaatori eest või siis talvel kodus külmetada.
Seega on väga oluline panna paika õige radiaatorite küttevõimsus. Oleme kogunud siia kõige olulisemad küsimused, millele tuleks vastata enne, kui te üldse hakkate uusi radiaatoreid otsima.
Küsimus 1: Millist küttesüsteemi te kasutate?
Kõige olulisem on kohe alguses saada aru, millist küttesüsteemi te kasutate ning millised võivad olla sellest tulenevad piirangud radiaatorite valikul. Kas teie maja või korteri puhul on kasutusel kaugküte, lokaalne gaasikatel, soojuspump jne? Küttesüsteemi põhjal saate teada radiaatorite küttevee temperatuuri, mis mängib olulist rolli õige radiaatori valimisel.
Näiteks soojuspumba põhisel küttesüsteemil on tunduvalt madalama temperatuuriga küttevesi ning seega vajab suuremaid radiaatoreid võrreldes kaugküttega, kus on kõrgema temperatuuriga küttevesi.
Kui te ei suuda iseseisvalt küttesüsteemi liiki ja selle näitajaid määrata, siis soovitame pöörduda kortermaja puhul ühistu või haldusfirma poole. Eramaja puhul tasuks uurida seda küttesüsteemi tootjalt.
Küsimus 2: Millises seisukorras on teie korter või maja?
Radiaatori küttevõimsuse määramisel on kindlasti üheks oluliseks elemendiks ka korteri või maja seisukord. Selle põhajal saab hinnata võimalikku soojuskadu ning panna paika küttevõimsuse vajaduse ühe ruutmeetri kohta (w/m2). Ilma täpsete mõõdistusteta on tegemist küll oletusliku näitajaga, kuid annab siiski meile sisendi, millises suunas liikuda.
Jagame mõtteliselt korteri või maja seisukorra nelja kategooriasse:
1. KEHV (täielikult renoveerimata korter või maja)
2. KESKMINE (osaliselt renoveeritud korter või maja – näit. aknad on vahetatud jne)
3. HEA (täielikult renoveeritud korter või maja)
4. VÄGA HEA (väga hästi soojustatud, kolmekordsete akendega ning soojustagastusega uus korter või maja)
Küsimus 3: Kui suur on ruum, kuhu te radiaatorit soovite?
Iga korteri või maja suletud ruum (uksega eraldatud) vajab kütteallikat ehk radiaatorit. Selleks, et määrata iga ruumi jaoks vajalik radiaatori küttevõimsus, on vaja teada ruumi mõõtmeid (pikkus, laius ja kõrgus). Lähtudes üldlevinud praktikast on ruumi suuruse järgi võimalik oletada vajalik küttevõimsus (w).
Küsimus 4: Milliste mõõtmetega radiaatorit te otsite ja mitu tükki neid ühte ruumi tuleb?
Kõige lihtsam oleks korteri või maja renoveerimisel tellida täpselt samade mõõtmetega radiaatorid. Paraku on üsna tihti aga uute radiaatorite näitajad erinevad ja seega vajalik mõõt erinev. Seega soovitame mõelda endale välja soovitav radiaatori mõõt, millega saab otsingut kitsendada.
Kui konkreetne idee puudub, siis võite alati loomulikult alustada olemasolevate radiaatorite mõõtudest. Arvestada tasub ka loogikaga: väikese radiaatori küttevõimsus on alati madalam kui suurel? Seega ei tasu seada utoopilisi eesmärke, sest see teeb teie otsingu lihtsalt raskemaks.
Küsimus 5: Millist stiili ja värvi radiaatorit te soovite?
Nüüd läheb asi põnevamaks, sest lõpuks saab hakata radiaatori disainiga tegelema. Kuna erinevaid radiaatoreid on väga palju, siis oleks soovituslik enne otsingute alustamist mängumaad natuke piirata. Seega peaksite enda jaoks välja mõtlema, mida te soovite. Millist stiil te otsite? Kas see peaks olema horisontaalne või vertikaalne radiaator? Kas te soovite suurt ja silmapaistvat radiaatorit või minimalistliku ja märkamatut? Kas te soovite standardset valget või hoopis mõnda erivärvi radiaatorit?
Kui te olete nendele küsimustele vastates pannud paika radiaatori vajaliku võimsuse, stiili ja võimalikud piirangud, siis on aeg alustada otsinguid. Seda võite teha mugavalt meie e-poes või siis küsige nõu meie töötajatelt.
Meie radiaatorite valikuga saate tutvuda SIIN.