Mida arvestada radiaatorite valikul, kui kütteallikaks on soojuspump

Soojuspump (õhksoojuspump või maaküte) on väga levinud kütteallikas kaasaegses majapidamises. Seda peamiselt selle efektiivsuse tõttu, mis saavutatakse läbi madala temperatuuriga küttevee kasutamise.

Võrreldes näiteks kaugküttega (küttevesi ca 70 – 80c) on soojuspumbaga küttesüsteemi küttevee temperatuur tunduvalt madalam (ca 40 – 50c). Sellest tulenevalt on levinud mõned arusaamad, mis ei vasta tõele.

  1. Soojuspump sobib ainult põrandakütte jaoks
  2. Soojuspumbaga küttesüsteemis saab kasutada ainult kindlat liiki radiaatoreid

Reaalsuses sobivad soojuspump ja radiaatorid väga hästi kokku ning üldjuhul saate ka täiesti vabalt valida, millise välimusega radiaatorit te soovite kasutada. Tähelepanu tuleb pöörata mitte radiaatori liigile vaid selle korrektsele võimsusele. Kuna soojuspumbaga küttesüsteemis on kasutusel tavapärasest madalama temperatuuriga vesi, siis annab samade mõõtmetega radiaator välja tunduvalt vähem soojusvõimsust kui näiteks kaugkütte puhul.

Kuna enamus radiaatorite tootjaid toovad aga radiaatorite infolehel välja võimsuse andmed lähtudes 75 kraadisest kütteveest (75/65/20), siis tihti ei osata sellel tähelepanu pöörata ning valitakse radiaatorite võimsus ekslikult selle põhjal. Seetõttu soovitame alati küsida müüjalt radiaatorite võimsuse infot lähtudes reaalsest küttevee temperatuurist. Selle kohta leiate vajaliku info soojusupumba tehniliste andmete hulgast või selle puudumisel tuleks küsida toote müüjalt/maaletoojalt. Ainult nii on võimalik tagada, et radiaatorid on õige suurusega ning tagavad sooja toa ka külmal talveõhtul.